Problem z długami? Konsolidacja może być rozwiązaniem.

Konsolidacja długów może dać ci jaśniejszy obraz tego, co jesteś winien i potencjalnie zaoszczędzić pieniądze, ale nadal będą rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli wszystkie te małe długi, które kiedyś miałeś, w jakiś sposób pomnożyły się i urosły w większe długi, przekształcenie ich w jeden może pomóc obniżyć to, co płacisz w postaci opłat i odsetek. Jeśli słyszałeś o konsolidacji zadłużenia i zastanawiasz się, czy to właściwa opcja dla Ciebie, przyjrzymy się niektórym wskazówkom i pułapkom, dzięki czemu przed podjęciem decyzji będziesz miał trochę informacji w rękawie.

Co to jest konsolidacja zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia polega na tym, że zaciągasz istniejące długi jak na przykład:

  • karta kredytowa,
  • pożyczka osobista,
  • kredyt samochodowy.


Następnie konsolidujesz je w jedną pożyczkę, najlepiej o niższym oprocentowaniu. Niektórzy ludzie decydują się na wykorzystanie kredytu mieszkaniowego do konsolidacji zadłużenia, ponieważ często oferuje on niższą stopę procentową, ale oznacza to ryzykowanie domu, jeśli nie możesz nadążyć ze spłatami. Inne opcje obejmują przekształcenie zadłużenia w nową lub istniejącą pożyczkę osobistą lub transfer salda karty kredytowej. Różne opcje mają różne zalety i wady, w zależności od okoliczności, dlatego tak ważne jest, aby najpierw przeprowadzić badania.

Jakie są potencjalne korzyści?

Jeśli możesz skonsolidować kredyt w pożyczkę o obniżonym oprocentowaniu i niższych opłatach, możesz zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, w zależności od tego, ile jesteś winien. Pożyczka skonsolidowana może być łatwiejsza w zarządzaniu, ponieważ potencjalnie będziesz musiała spłacać tylko jedną miesięczną spłatę, zamiast łączyć się z kilkoma – ponieważ będziesz otrzymywać wyciągi tylko od jednego pożyczkodawcy, możesz zmniejszyć ilość papierkowej roboty, co może znacznie ułatwić budżetowanie każdego miesiąca.

Czego powinienem być świadomy?

Patrząc na rozwiązania w zakresie konsolidacji zadłużenia, upewnij się, że Twój dostawca jest licencjonowany oraz że stopy procentowe, opłaty i prowizje są niższe niż obecnie. Dostawcy mogą Cię odrzucić, jeśli w raporcie kredytowym znajdują się oznaki, które pozwalają pożyczkodawcom wiedzieć, czy płaciłeś rachunki na czas. Jeśli przedłużysz okres spłaty pożyczki i nie skupisz się na spłacie kapitału, pamiętaj, że z czasem możesz spłacić więcej odsetek. Sprawdź, czy są jakieś opłaty za wniosek lub kary za wcześniejszą spłatę istniejących długów. W końcu chcesz mieć pewność, że potencjalne oszczędności przewyższają wszelkie koszty. Stopy procentowe mogą rosnąć i spadać, co może mieć wpływ na zdolność do dokonywania spłat.

Pomyśl o najlepszym sposobie konsolidacji

W zależności od Twojej sytuacji, jednym ze sposobów może być spłacenie wszystkich istniejących długów i wszelkich oszczędności, które możesz mieć w ramach kredytu mieszkaniowego, jeśli taki posiadasz. Może to potencjalnie pomóc zmniejszyć krótkoterminowe zadłużenie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.