Jak inwestują Polacy?

Na początku tego tekstu warto zaznaczyć, że tylko połowa Polaków w ogóle generuje jakieś oszczędności. Co więcej, nadwyżki pieniędzy najczęściej nie przekraczają 4-5 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że tyle w zupełności wystarczy, bo niektóre instrumenty inwestycyjne zakładają możliwość pomnażania środków już o wartości nawet kilkuset złotych. Nie trzeba więc posiadać dużej nadwyżki pieniędzy, by generować dodatkowy zysk.

Polacy nadal boją się inwestować w celach zarobkowych, a oszczędności najczęściej odkładane są do domowej skarbonki. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że nie jest to zbyt dobra strategia, bo przecież polski sektor inwestycyjny oferuje mnóstwo możliwości, dzięki którym nadwyżki pieniędzy udaje się pomnażać i to bez jakiegokolwiek ryzyka. Jedną z takich jest inwestowanie w lokaty bankowe.

Co ciekawe, Polacy, którzy decydują się na pomnażanie pieniędzy, najczęściej decydują się właśnie na instrumenty, które nie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. To wspomniana wcześniej lokata bankowa. I chociaż ta nie daje szansy na spory zarobek i to w krótkim czasie, to jednak wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie.

Lokaty bankowe to instrumenty całkowicie bezpieczne. Oznacza to, że inwestor otrzyma zwrot całości wniesionego kapitału, nawet jeśli umowa z bankiem zostanie zerwana. Oczywiście najprawdopodobniej nie uzyska całości wypracowanych odsetek, natomiast jego środki wrócą w całości.

Sama lokata bankowa to nieobarczona ryzykiem, ale też prosta w obsłudze forma pomnażania środków pieniężnych. Wystarczy ulokować na niej oszczędności i czekać na zarobek. Inwestorzy mają też swobodny wybór w kwestii trwania umowy z bankiem – mogą wybierać lokaty kilkutygodniowe, miesięczne, 6 miesięczne, roczne, a nawet kilkuletnie. Im dłużej będzie trwała umowa inwestycyjna, tym na większy zysk może liczyć inwestor. Polacy najczęściej decydują się na

zamrożenie

do 10 tysięcy złotych, a takie pomnażanie pieniędzy nie trwa dłużej niż rok.

Lokaty terminowe nadal uznawane są za opłacalne, chociaż ich oprocentowanie każdego roku maleje. Osoby, które chciałyby

zamrozić

swoje oszczędności na lokacie, w pierwszej kolejności powinny zerknąć na rankingi najlepszych lokat i dopiero wtedy wybrać optymalny instrument inwestycyjny tego rodzaju.

Related Posts

Lokaty w BGŻ Optima.

Lokata standardowa 12m.

Dzięki lokatom nasze pieniądze nie będą bezczynnie leżały na konc…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.