Czym jest kredyt hipoteczny i dlaczego warto go zastosować?

Potrzeby mieszkaniowe to prawdopodobnie najpopularniejsza kategoria w kraju. Ceny mieszkań bardzo rzadko pozwalają na samodzielnie sfinansowanie. Z tego powodu wiele gospodarstw domowych decyduje się na kredyty hipoteczne. Ale czym jest taka forma zadłużenia i czym się wyróżnia na tle pozostałych?

Podstawowa charakterystyka kredytu hipotecznego

Przede wszystkim do kredytów hipotecznych odnosi się ustawa o kredycie hipotecznym, w której zadbano nawet o pomoc banków detalicznych w ramach restrukturyzacji zadłużenia. Kredytobiorca aktualnie ma znacznie lepsze warunki obsługi długoterminowego zadłużenia niż jeszcze kilka lat temu. Kredyt hipoteczny zalicza się do zadłużenia długoterminowego, zorientowanego nawet na czterdzieści i więcej lat. W wielu przypadkach spłaty rat przechodzą na spadkobierców, chociaż przy ewentualnym ubezpieczeniu kredytu ten problem rzadko występuje. Po prostu ubezpieczyciel przejmuje na siebie kwestie regulowania zobowiązania. Bardzo ważnym punktem przy analizie kredytów hipotecznych jest forma zabezpieczenia, a mianowicie hipoteka na nieruchomość. Dzięki temu właśnie kredyt hipoteczny charakteryzuje się konkurencyjnym oprocentowaniem i niskim poziomem ryzyka z perspektywy kredytodawcy. Banki detaliczne wiedzą, że kredyt hipoteczny spłaca się zawsze najlepiej, a zatem w portfelu ryzyka wypada bardzo prawidłowo. Średnia zdolność kredytowa wynosi od lat około 300 000 złotych i powyżej. To szansa na zakup naprawdę wartościowego mieszkania, np. u dewelopera wraz z opcją ewentualnego wykończenia. Głównym czynnikiem wartościującym kredyt hipoteczny jest poziom całkowitych kosztów dla kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny służy nie tylko do zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, czy wtórnym, ale również do prowadzenia inwestycji w działki budowlane, czy do budowy domu jednorodzinnego od absolutnych podstaw. Standardowo kredyt hipoteczny jest wykorzystywany przez inwestorów ze względu na proces budowania dochodu pasywnego.

Optymalizacja zdolności kredytowej kluczowa dla każdego kredytobiorcy

Bardzo ważna pozycja przy kredycie hipotecznym to wkład własny. To obowiązkowa kategoria w umowie i najczęściej wkład własny wynosi minimum 20%. Oczywiście masz do czynienia z ubezpieczeniem niskiego wkładu, ale te niestety się nie sprawdza, bo znacząco podnosi koszty zobowiązania. Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny musisz obowiązkowo zoptymalizować zdolność kredytową, na którą składa się naprawdę wiele elementów. Pierwszy z nich to naturalnie poziom dochodów miesięcznych, a także źródło. Im bardziej znany pracodawca, tym ogólnie lepiej. Najtrudniej na rynku kredytowym mają samozatrudnieni, którym trudno potwierdzić dochody, np. z ostatniego okresu. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego dobrze, żebyś pospłacał dodatkowe zadłużenie, głównie chwilówki, karty kredytowe, a nawet uregulował kwestie niespłaconych mandatów. Banki detaliczne monitorują nie tylko bazę Biura Informacji Kredytowej, ale również bazę Biura Informacji Gospodarczej, w której przechowuje się dane o zaległościach pozabankowych (alimenty, mandaty, niespłacone rachunki i nie tylko).

Bez kredytu hipotecznego trudno mówić o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych Kredyt hipoteczny to bardzo popularna kategoria w kraju, stosunkowo opłacalna, jeżeli charakteryzujesz się pozytywną zdolnością kredytową. Wiele lat spłaty zadłużenia wymaga odpowiedniego planowania finansowego. Bez kredytu hipotecznego bardzo trudno zaspokoić niestety rosnące potrzeby mieszkaniowe. Co myślisz o jakości kredytów hipotecznych?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.