Kredytobiorca powinien zadbać priorytetowo o spłacanie długów bez opóźnienia, ponieważ to wpływa negatywnie na historię w BIK. Nawet drobne opóźnienia powodują niechęć do przyjęcia wniosku kredytowego/restrukturyzacyjnego. Działanie z wyprzedzeniem obejmuje najczęściej dopasowanie kredytów konsolidacyjnych. W tym przypadku zamieniasz wiele rat w jedną, bardzo niską, ale rozłożoną w optymalnym terminie. Konsolidacja to większy koszt od zwykłego kredytu gotówkowego, ale elastyczność umowy posiada więcej zalet. Do tego nie masz żadnych ograniczeń przy nadpłatach, co pozwala wyrównać koszty. A co, jeżeli masz opóźnienia w spłacie? Postaraj się o kredyt z poręczycielem. Wtedy zdolność żyranta wystarczy, aby otrzymać dodatkowe pieniądze na spłatę pozostałych zobowiązań.

Banki w większości regulaminów kredytów gotówkowych zakładają wakacje kredytowe, czy opcję stworzenia tzw. rat balonowych. W ratach balonowych kredytobiorca nie płaci zobowiązania przez pewien okres, a zaległości przechodzą na krańcowy okres umowy. To pozwala na krótkoterminowe zwiększenie płynności i wyjście z problemów ekonomicznych.

Restrukturyzacja lepsza od windykacji dla każdej strony Przy niektórych rodzajach kredytów, np. hipotecznych restrukturyzacja jest bezpośrednio wpisana do ustawy, a zatem banki muszą poważnie podchodzić do podobnych wniosków i proponować własne plany oddłużeniowe zgodne z aktualną sytuacją finansową kredytobiorcy.