Jakie cechy posiada dobra lokata?

Jak odróżnić korzystną usługę pośród tych przeciętnych? Należy zwrócić uwagę na kilka wyznaczników i kierując się nimi odnaleźć lokatę bankową odpowiadającą naszym wymaganiom.

Jedną z najważniejszych kwestii jest oprocentowanie lokaty. Od niego w dużej mierze zależy ile zarobimy na inwestycji. Oczywiście dla klienta najatrakcyjniejsze jest jak najwyższe oprocentowanie. Musimy pamiętać, że procenty w reklamach i na w ofertach, to stawka podawana w skali roku, nawet jeżeli wybieramy miesięczną czy kilkumiesięczną lokatę. Warto zatem dowiedzieć się jaki będzie rzeczywisty zysk wypracowany przez nasze oszczędności. Dobra lokata powinna zagwarantować nam, że wraz ze wzrostem inflacji, nasze pieniądze nie stracą swojej wartości, a dodatkowo będziemy mogli nieco zyskać.

Kolejnym interesującym aspektem jest to czy bank w przypadku wcześniejszego zerwania umowy wyciągnie wobec założyciela lokaty konsekwencje, a jeżeli tak to jakie. Nie możemy być nigdy pewni czy oszczędności zamrożone w depozycie nie okażą się nam potrzebne w trakcie trwania umowy z bankiem. Jeżeli będziemy zmuszeni pobrać z lokaty pieniądze istnieje możliwość, że utracimy wszystkie zarobione odsetki lub przynajmniej ich część. To bardzo istotne aby szukać wśród ofert banków takiej usługi, która w jak najmniej inwazyjny sposób reaguje na wcześniejsze zerwanie umowy.

Jeżeli zależy nam na jak najefektywniejszym wykorzystaniu lokaty musimy kierować się także tym by była ona kapitalizowana. Powoduje to, że nasz początkowy kapitał powiększa się o dodane do niego zarobione odsetki, dzięki temu oprocentowaniu podlega większa suma pieniędzy. W zależności od usługi kapitalizacja może przebiegać codziennie, raz w miesiącu, a nawet raz do roku. Założyciel lokaty zyska najwięcej jeżeli proces będzie przebiegać jak najczęściej.

Czy można znaleźć dobrą lokatę?

Od dłuższego czasu Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe, ma to bezpośredni wpływ na mniej atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać gdyż na rynku nadal funkcjonują produkty, które mogą przynieść zyski. Jeżeli porównamy ze sobą najatrakcyjniejsze usługi np. dzięki rankingom i licznym analizom, dostępnych w internecie, mamy możliwość szybko prześledzić rynek lokat. Ważne jest również to by nie ograniczać się do jednego banku i szukać okazji i promocji także w tych placówkach z którymi do tej pory nie mieliśmy styczności. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z lokat, które mają naprawdę dobre warunki i dostosowane są do nowych klientów.