Uśmiechnięte twarze w reklamach sugerują, iż temat spłaty rat nie istnieje, oprocentowanie jest śmiesznie niskie itd. Rzeczywistość kredytowa jest nieco inna, jednak każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż oferty nie tylko na produkty finansowe ale także na każde inne, zawsze będą przedstawiane w sposób wyidealizowany. Banki oraz inne instytucje finansowe rozmawiają o sprawach kredytowych tylko i wyłącznie z osobami dorosłymi, które przynajmniej teoretycznie są odpowiedzialne za własne decyzje. Dlatego też zawsze należy dokładnie i skrupulatnie sprawdzić rzeczywiste warunki umowy kredytu gotówkowego.

Nagminnym działaniem instytucji finansowych jest uświadamianie klientowi, iż główną wartością i plusem pożyczki gotówkowej jest szybkie, bezproblemowe podjęcie zobowiązania. Faktycznie, w dzisiejszych czasach kredyty mogą być przyznawane nawet i w kilka minut, jednak warto się zastanowić, czy faktycznie z punktu widzenia kredytobiorcy błyskawiczny czas podjęcia decyzji ma kluczowe znaczenie? Wielu z nas z pewnością wolałoby aby kredyty gotówkowe były przyznawane w nieco wolniejszym tempie, ale opiewały na znacznie korzystniejsze warunki związane np. wysokością oprocentowania, niższym ubezpieczeniem kredytu itd.

Mechanizm komunikatu związanego z kredytem informuje, iż klient potrzebuje natychmiastowej pożyczki z minimum formalności i jeśli to tylko możliwe, to bez wizyty w banku, gdyż wszystko może odbywać się elektronicznie. Kredyt przyznawany jest na dowolny cel, co bardzo mocno jest podkreślane. Taki zabieg daje poczucie niezależności, stawia kredytobiorcę na pozycji decydenta, który nie musi się nikomu tłumaczyć. Czy te atuty sa najważniejsze? Wystarczy chwila zastanowienia by dostrzec ogromne faworyzowanie atutów najmniej istotnych.